• Irena Aharon Rabi

להיות אוטוריטה בתחום האפילציה

Updated: Jan 29, 2020


קצת היסטוריה

בעיית שיעור יתר הטרידה את נשות העולם מאז ומתמיד.

היפרטריכוזיס או הירסוטיזם, זה השם הלועזי לשיעור יתר.

את רעיון הסרת השיער בעזרת חשמל הגה בפעם הראשונה, כבר בשנת 1875, מומחה לרפואת עיניים מארה''ב בשם ד''ר מישל, כאשר הצליח לסלק בעזרת זרם גלווני, שערה כלואה בעפעף.

שנה מאוחר יותר ד''ר הרדוי מימש את הרעיון של ד''ר מישל ובנה את הדגם המסחרי הראשון של מכשיר האפילציה בזרם ישיר (גלווני) לשימוש פרה- רפואי.

שיטת האפילציה בזרם ישר (גלווני) נקרא אלקטרוליזה. זו שיטה שעובדת על פירוק כימי של הנוזלים הנמצאים בשורש השיערה, ועל ידי כך השערה ניתקת מהשורש.

השיטה הזו פחות כואבת אבל מאוד איטית, עד 6 שערות בדקה.

מאז 1945 הוכח ששיטת האפילציה בגלים קצרים, בתדר גבוה (זהו זרם הנע בתחום בין 3-30 מגה הרץ), הוא נקרא גם זרם בתדירות רדיו. השיטה הזו מועדפת והיעילה יותר, מאחר והחום שנוצר בקצה המחט בעקבות שדה אלקטרומגנטי מחמם, הוא זה שמקריש ומפרק את החלבונים סביב הפפילה של השערה, כולל את כלי הדם וכך נפסקת אספקת החמצן לזקיק השיערה והשיערה מסולקת לצמיתות.

השימוש בזרם חלופי בתדר גבוהה, הוא המשכו של הזרם הגלווני הישר.

ישנה גם שיטה משולבת שנקראת בלנד. זו שיטה שהחלה את דרכה כבר בשנות ה-40 של המאה הקודמת. בשיטה זו הלקוח גם כן מחזיק ביד אלקטרודה חיובית. זה לא תמיד יעיל כי הלקוח לפעמים משחרר את הלחץ וכך התוצאה נפגעת. המחט זו האלקטרודה השלילית, אשר מבצעת גם את פעולת פירוק החומרים וגם הקרשת חלבון. גם במקרה הזה לוקח יותר זמן להגיע לתוצאות הרצויות. על כל שערה מתעכבים עד 10 שניות. השיטה הזו מייקרת מאוד העבודה.


לשיטת האפילציה בגלים קצרים כמה שמות: אלקטרו קואגולציה, טרמוליזה או זרם חלופי בתדר גבוה.

בעת טיפול אפילציה יש לשאוף להרס הבולבוס והזקיק של השערה.

ישנם מספר פרמטרים המשפיעים על תהליך הסרת השיער במחט חשמלית:

* זמנון- פרק הזמן שהמחט מקרינה (אוטומטי או ידני), הדיוק שבזימנון האוטומטי יהיה גדול יותר מזימנון ידני. הזמנון הידני נועד אך ורק לבעלות שליטה מוחלטת במכשיר, המסוגלות לקבוע בעצמן את משך הפעלת המכשיר בכל מקרה לגופו.

* עוצמת זרם המחט - במשך זמן שהמחט מקרינה , מתקבלת הקרשה של נוזלי החלבון וכך מתרחשת אלקטרוקואגולציה של החלבון והשערה מורחקת לצמיתות על ידי חום ההמסה. על אפילטורית לפתח מיומנות, כך שתוכל לשלוט על שתי משתנים אלה (זמן + עוצמת הזרם). ככל שיותר זמן נמשכת העברת הזרם כך נוצרת יותר אנרגיית חום.

חשוב להגיע להבנה ולתיאום בין שני משתנים אלה להצלחת הטיפול. הפרמטרים הם אלה

רצוי לעבוד עם מחטים בקוטר 0.003 או 0.004. את זה נתאים לסוג השיער המירבי של אותה לקוחה.

* תדר הקרינה של זרם המחט בתדר גבוהה(13.56 MHz)

* רמת לחות בעור (הלחות שנמצאת על פני העור שלנו מאוד לא מומלצת כי היא מעכבת את פעולת האפילציה, לכן עלינו לייבש היטב את פני העור ורק אז להחדיר את המחט לזקיק השיערה. לאומת זאת הנוזל שנמצא בתוך זקיק השערה תורם רבות להצלחת הסרת השער באפילציה מאחר והוא זה שעוזר להקרשת החלבון בסביבה של הקרנת חוד המחט.

בכל מקרה זו שיטה הכי משתלמת למרות הכאב שהיא גורמת, מאחר ביד של אפילטורית מיומנת יכולים להגיע למהירות של עד 35 שיערות בדקה, לכן התוצאות לא מאחרות לבוא.


תופעות לואי:

* צלקות נוצרות כאשר המחט לא נמצאת במקום המתאים, או עודף חימום הרקמה אשר גורם לנזק בלתי הפיך

* גלדים נוצרים בכל מקרה אך עלינו לדאוג שהגלדים יהיו הכי קטנים ולמשך זמן קצר יותר

* אדמומיות נוצרת אפילו מחומר מאלחש ובטח מפעולת הסרת השער במחט


קצת על הורמונים

היכולת של הגוף להמשיך ולייצר שיער נשמרת כל החיים והיא מושפעת מהגיל, מהגנטיקה, מההורמונים וגם מגורמים נוספים כמו נטילת תרופות מסוימות. החדשות הטובות: יש מה לעשות בנידון.

השיעור מופיע כבר בגיל צעיר ארבע- חמש, באזורים שונים בגוף, כמו גב, העורף, המצח, הידיים וכן הלאה והוא מוכתב על ידי הגנטיקה.

אם שיעור היתר בגיל ההתבגרות מתחיל להופיע במקומות כמו: פנים, פאות, סנטר ושפם , על הפטמות, בבטן תחתונה וגב תחתון, העורף, בגב כף היד ועוד, הדבר נחשב לשיעור יתר הורמונלי.

שיעור יתר יכול להופיע גם אחרי גיל 30-25, אם יש שינויים הורמונליים עקב סיבות שונות. גלולות, תרופות מסוימות כמו סטרואידים למשל, שגורמים לשינויים הורמונליים, תוספי מזון המכילים פיטו אסטרוגנים, שחלה פוליציסטית אשר גורמת לעליה בטסטוסטרון, סטרס נפשי גם יכול לגרום לשינוי הורמונלי, גם בגיל המנופאוזה, כאשר הווסת נגמרת וההורמונים הזכריים עולים, יש שינויים הורמונליים אשר יכולים להוביל לשיעור יתר.

* יצור מוגבר של הורמונים אנדרוגנים וטסטוסטרון מהשחלות או מבלוטת יותרת הכליה (האדרנל) גורמים לשיעור יתר.

* גם תסמונת השחלה הפוליציסטית היא הסיבה היותר שחיכה לשיעור יתר אצל נשים.

* תסמינים של מחזור לא סדיר ובעקבות זה השמנת יתר

* ישנה סיבה נוספת אך נדירה יותר -גידולים בשחלות או גידולים בבלוטת האדרנל אשר מפרישים הורמונים אנדרוגנים באופן עצמאי.

* שיעור יתר בגיל המנופאוזה נובע מהירידה בהורמונים נשיים ועליה בהורמון הגברי.

* תרופות מסוימות כמו סטרואידים לשיפור ביצועים ספורטיביים, תרופה שרופאים נותנים לגיל המעבר-קלימקטרון , גם כן גורמות לשיעור יתר.

* ישנה גם סיבה לא מוסברת עדיין לשיעור יתר הנקראת שיעור אידיופטי.

את האבחונים לשיעור יתר מסיבות הורמונליות מבצע רופא אנדוקרינולוג או גניקולוג. הבדיקה נעשית על ידי לקיחת דם וורידי ואיסוף שתן לבדיקת רמת האנדרוגנים, אסטרוגנים וקורטיזול .

היפר פיגמנטציה והיפו פיגמנטציה בעקבות האפילציה

בעזרת התמונה המדויקת על מצב העור יש סבירות גבוהה שנוכל להימנע ממצבים אשר מיועדים לסיבוכים כגון:

* דלקות לאחר אפילציה יכולות להיווצר בהיעדר היגיינה טובה, אם ההנחיות לבית אינן חד משמעיות, מחוסר טיפול מתאים בבית כגון משחות לריפוי פצעים.

* היפר פיגמנטציה פוסט דלקתית לאחר אפילציה יכולה להופיע בעקבות חשיפה לשמש אם לא מקפידים על הגנה טובה בעזרת תכשירים מסנני קרינה מתאימים, וגם הימנעות מחשיפה לשמש לפחות 3 שבועות לאחר הטיפול.

כמו כן תרופות מסוימות ממשפחת האנטיביוטיקה וכימיקלים יכולים גם כן להחמיר את מצב ההיפר פיגמנטציה לאחר טיפול במחט חשמלית.

במקרה של נטית הלקוח להיפר פיגמנטציה נדאג לספק לו תכשיר מדכא מלנין (ארבוטין). רצוי להתחיל להשתמש בו כשבועיים לפני הטיפול ועד לאחריו.

* אם ללקוח יש נטייה להיפו פיגמנטציה, כתוצאה מהטיפול בוודאות יווצרו לו נקודות לבנות נוספות. אלה נקודות של הרס תאי מלנין ולא ניתנות לתיקון. יש לבדוק את נטיית הלקוח להיפו פיגמנטציה במקומות אחרים בגוף.

חייבים להקפיד לתת דיאגנוזה מדויקת לפני תחילת הטיפול במחט חשמלית.

לפני תחילת האפילציה על האפילטורית לברר את הפרטים הבאים:

היסטוריה רפואית של הלקוח: אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור), פסוריאזיס, סבוריאה, אקזמה, מחלות אוטואימוניות ואחרות, מחלות כרוניות כגון: סוכרת סוג 1 או 2 , לחץ דם, מחלת לב או קוצב לב, בלוטת תריס, אפילפסיה, אסטמה, איידס, היפטיטיס, גידולים, הקרנות, כימותרפיה, (לציין את מקום הגידול ומתי הסתיים הטיפול), המופיליה

האם קיימת התפרצות הרפס סימפלקס וכל כמה זמן

מצב הורמונלי: האם בהיריון, מניקה, מחזור סדיר/לא סדיר, גלולות למניעת הריון, שחלות פוליציסטיות, עליה פתאומית במשקל/ירידה פתאומית במשקל, דיאטה קיצונית

האם נוטלת תרופות באופן קבוע או זמני כגון: רואקוטן, גלולות פסיכיאטריות, לבעיות הורמונליות הקשורות למחזור החודשי המשפיעות על למצב העור ושיעור היתר

התערבויות כירורגיות: ניתוחים : שד, רחם, שחלות

אלרגיות או רגישות למגע, סטרס זמני או מתמשך, רגישות לתכשירים, רגישות למתכות, רגישות ללטקס, רגישות לטלק, רגישות לתכשירים קוסמטיים, רגישות למאלחש, G6PD, (קובעים אם יש מקום לבדיקות רפואיות ואיזה)

האם נוטלת נוגדי קרישה- אספירין, אומגה 3, 6, Q 10 , ויטמי E

טיפולים בעבר ובהווה כגון: טיפול ברטינואידים, פילינג גרגרים, פילינג כימי, הסרת שיער בשעווה, לייזר או IPL

הרגלי שיזוף

תיאום ציפיות: מה ובאיזה אזור הכי מפריע השיעור

שלב ההתבוננות, מישוש ותעוד

לציין ולצלם (לפני ואחרי) את אזור שיעור היתר, כמות שיעור היתר וגורם (היפרטריכוזיס או הירסוטיזם.): תורשתי / הורמונלי / תרופתי / אחר.

מדדים של מוצא אתני ופיצפטריק, היפר והיפו פיגמנטציה. לציין באיזה אזור, כמות, גוון, גודל. מה הגורם להיפר פיגמנטציה : הורמונלית / סנילית / סולרית / מחלה/ תרופות

כל זה נעשה על מנת למנוע היפו פיגמנטציה פוסט טראומטית עתידית וכדי לבדוק אפשרות קבלת משחה לדיכוי המלנין ולמנוע היפר פיגמנטציה נרחבת בגלל האפילציה

צלקות- לבדוק אם יש באזור המטופל או בגוף ומאיזה סוג הצלקות (כמות, גוון, גודל, שטוחות, שקועות, קלואידליות וכו')

שלב הדיאגנוזה

קביעת תדירות הטיפולים, והמשך טיפול בבית


שאלות נפוצות:

1. שאלה- האם הטיפול כואב? תשובה- אין ספק שהסרת שיער בעזרת מחט חשמלית אינה נעימה, אך אפשר להתגבר על הכאב בעזרת מאלחשים מקומיים

2. שאלה- האם הטיפול יקר? תשובה- עלות הטיפול היא ביחס לכמות השיער שיש להסירה. בכל מקרה אם משווים את האפילציה לשיטות הסרה אחרות, הרי אין כאן מקום להשוואה, מאחר ואין שיטה שמסירה את השיער לצמיתות כמו אפילציה.

3. שאלה- האם הטיפול משאיר צלקות? תשובה- טיפול אמין ונכון לעולם לא ישאיר צלקות. ברוב המקרים הנזק נגרם על ידי המטופל עצמו, גירוד האזור המטופל, קילוף הגלד לאחר טיפול או מריחת תכשירים שעלולים לגרום לדלקות מקומיות או פריחה, אלה הסיבות העיקריות להופעת צלקות.

4. שאלה- מהו משך ההחלמה? תשובה- ההחלמה תלויה בטיב הטיפול, בהתנהגות של המטופל לאחר האפילציה ומצב בריאותי שלו.

5. שאלה- האם אפילציה מעודדת צמיחת שיער בעוד אזורים? תשובה- בהחלט לא, מאחר ואפילציה מטפלת בכל שיערה בנפרד ואין לה קרינה או השפעה על אזורים אחרים בגוף, אפילו לא לשיערה ליד.

6. שאלה- כל כמה זמן מומלץ לבוא לטיפול? תשובה- במקרה של שיער מסיבי מומלץ להגיע לטיפול אפילו פעמיים בשבוע, כך נדלל כמות גדולה של שיער מיותר כדי לפתור את הלקוח מאי נעימות בהופעה בציבור. במקרה של מספר שיערות בודדות, שניתנות לטיפול אחד, נזמין את המטופל פעם בחודש. זה הזמן שהשערות שעדיין לא סולקו כבר מתחילות להיראות על פני העור.


מה שחשוב לדעת על מקצוע האפילציה מבחינה כלכלית: בעידן של טכנולוגיות ומכשור יקר ערך ולא תמיד מועיל או מסיר את השיער המיותר לצמיתות, אפילציה היא השיטה הבדוקה והמועילה בהסרות שיער לצמיתות. כיום ישנה חזרה וביקוש של הטיפול מאחר והרבה סוגי שיער כמו- שיבה, בלונד, ג'ינג'י- אינם מגיבים לטיפולי לייזר ו IPL. אפילציה מסירה את כל סוגי השיער וגם רווחית לצמיתות וגם רווחית מאוד. ההשקעה על המכשיר היא מזערית לעומת המכשירים האחרים ומרוויחים בין 30-50 ש"ח ב-5 דקות עבודה. זוהי הכנסה צפויה וכדאית של עשרות אלפי שקלים בחודש.

קריאה מהנה

אירנה


112 views0 comments